Dato’ Lim Kim Huat was appointed Managing Director of AbleGroup Berhad on 15 September 2009 and is a member of the Company’s Remuneration Committee.

He began his career at PricewaterhouseCoopers in Kuala Lumpur in 1980 before switching to the commercial sector. Dato’ Lim is now a businessman and entrepreneur with extensive exposure and experience across diverse industries including manufacturing, trading, property development, agriculture, leisure and entertainment, and food services.

Dato’ Lim sits on the board of Widetech (Malaysia) Berhad and Golden Agro Plantation (Mukah) Berhad. He was formerly the Deputy Executive Chairman of Sunrise Berhad, where he led the development of multiple internationally acclaimed projects including “10 Mont’ Kiara”, “28 Mont’ Kiara” and “Solaris Dutamas – Publika”.

He is a certified public accountant by profession and is a member of The Malaysian Institute of Certified Public Accountants.

He has no family relationship with any Director and/or major shareholder of the Company, has no conflict of interest with the Company and has had no conviction for offences within the past 10 years other than traffic offences, if any.
As at 01 April 2016, Dato’ Lim has direct shareholdings of 87,750,000 ordinary shares of RM0.15 each in the Company. He attended all the four (4) Board of Directors’ Meetings of the Company held during the financial year ended 31 December 2015.

Mr Yeoh Chong Keat, Malaysian, aged 58, who was appointed to the Board on 1 August 2011 is an Independent Non-Executive Director and Chairman of the Board and Remuneration Committee as well as a member of the Audit Committee.

Mr Yeoh is a Fellow of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales, a Fellow of the Chartered Tax Institute of Malaysia, a Chartered Accountant of the Malaysian Institute of Accountants and a Member of the Malaysian Institute of Certified Public Accountants. He trained and qualified as a Chartered Accountant with Deloitte Haskins & Sells, UK (now part of PricewaterhouseCoopers, UK) and has accumulated a wealth of experience in audit, tax, consulting and corporate secretarial work with over 35 years in professional practice.

He founded Archer Corporate Services Sdn Bhd (“Archer”) in 1999 and is the President/CEO of Archer which provides corporate secretarial and advisory services to public listed companies and large groups of private companies.

He is the Chairman of Lien Hoe Corporation Berhad and also a director of Cheetah Holdings Berhad and Tambun Indah Land Berhad which are all listed on the Main Market of Bursa Malaysia Securities Berhad.

He does not have any family relationship with any Director and/or major shareholder of the Company. He has no conflict of interest with the Company and has had no convictions for offences within the past 10 years other than traffic offences, if any.

As at 01 April 2016, Mr Yeoh has direct shareholdings of 500,000 ordinary shares of RM0.15 each in the Company. He attended all four (4) Board of Directors’ Meetings of the Company held during the financial year ended 31 December 2015.

 

Mr Wong was appointed as Director on 15 November 2007 and as Deputy Chairman of the Company on 20 February 2008. He was appointed as a member of the Audit Committee on 12 November 2009 and was redesignated as Chairman of Audit Committee on 1 August 2011. He is also the Chairman of Nomination Committee.

Mr Wong holds a Master of Science in Engineering Production & Management from the University of Birmingham, UK and a Bachelor of Science in Mechanical Engineering (First Class Honours) from the University of Leeds, UK.

Mr Wong joined Temasek as Corporate Advisor on 7th November 2014 with the task of overseeing the merger of Surbana International Consultants and Jurong International Holdings. On 16th February 2015, he was appointed as Group Chief Executive Officer for the merged entity that provides sustainable urban life-cycle solutions globally.

Mr Wong has held several key leadership positions prior to this appointment. He was the Chief Executive Officer of CapitaLand Singapore Limited (Residential) and CapitaLand GCC Holdings, and also the Country Chief Executive Officer in charge of developing CapitaLand’s business in the Gulf Cooperation Council (GCC) region. Mr Wong was also appointed as Chief Executive Officer of Capitala, a joint venture company between CapitaLand Singapore and Mubadala Development Company, UAE. He was appointed as President of Real Estate Developers’ Association of Singapore (REDAS) for Term 2011 to 2012.

Prior to this, he was President & Chief Executive Officer of SembCorp Engineers and Constructors Pte Ltd (SEC) [now known as Sembawang Engineers and Constructors]. In 1998, he joined Cathay Organisation Pte Ltd as Deputy President, where he helped realize the company’s 40-year ambition of going public by utilizing a reverse takeover strategy through IMM Multi-Enterprise (IME) which was listed on SESDAQ. In July 1999, he was appointed as President & CEO of Cathay Organisation Holdings. From November 1996 to February 1998, he was the Director (Infrastructure), L&M Group Investments Ltd, where he was involved in the restructuring of L&M Group Investments Ltd (LMGI) by spearheading diversifications into infrastructure and property projects. In August 1991 to November 1996, he joined Singapore Technologies Industrial Corporation (STIC). Under STIC, he pioneered the infrastructure development of the industrial estate and a 24,000 hectare international resort belt on Bintan Island (Indonesia), which was completed in just less than five years. He was also instrumental in developing and later managing the Bintan Lagoon Resort, the first 4-star international resort hotel on the island, two 18-hole signature golf courses and 57 units of bungalow housing costing S$240 million. From 1981 to 1984, Mr Wong was recruited by the Singapore Public Service Commission office in London to join the Economic Development Board as a Senior Industry Officer. His responsibilities included the promotion and development of investments in the area of manufacturing of Industrial Machinery and Tools and Dies.

Mr Wong is not a director of any other public companies in Malaysia and has no family relationship with any Director and/or major shareholder of the Company. He has no conflict of interest with the Company and has had no conviction for offences within the past 10 years other than traffic offences, if any.

He attended three (3) Board of Directors’ Meetings of the Company held during the financial year ended 31 December 2015.

Mr Cheong was appointed as a Director of the Company on 28 September 2006. He is a member of the Audit Committee, Nomination Committee and Remuneration Committee.

He holds a Bachelor of Commerce degree in economic and finance from The University of Melbourne, Australia and is a Chartered Accountant of The Malaysian Institute of Accountants. He has wide experience and knowledge in corporate finance, after working in the corporate finance department of an investment bank for over 8 years in senior management position. Prior to his stint with the investment banking industry, he was attached to two international accounting firms for several years in the audit and financial service division.

Mr Cheong has since 2001 been an executive director of Lien Hoe Corporation Berhad, a company listed on the Main Market of Bursa Malaysia Securities Berhad.

He has no family relationship with any Director and/or major shareholder of the Company, has no conflict of interest with the Company and has had no conviction for offences within the past 10 years other than traffic offences, if any.

As at 01 April 2016, Mr Cheong has direct shareholdings of 9,000 ordinary shares of RM0.15 each in the Company. He attended all the four (4) Board of Directors’ Meetings of the Company held during the financial year ended 31 December 2015.

 

Mr Loi was appointed as Non-Executive Director of the Company on 28 September 2006 and was redesignated as Executive Director on 12 November 2009. He was then redesignated as Non-Independent Non-Executive Director on 30 November 2012 and is a member of the Nomination Committee.

He graduated from Bachelor of Business Administration (Management) from Lakehead University, Thunder Bay, Ontario, Canada. He started his career with MBF Group of Companies as a member of Senior Management Team. He was also a member of the Board of Directors on some of the MBF Group of companies.

He started his own business since 1999 before his appointment as Director of the Company.

Mr Loi is not a director of any other public companies and has no family relationship with any Director and/or major shareholder of the Company, has no conflict of interest with the Company and has had no conviction for offences within the past 10 years other than traffic offences, if any.

As at 01 April 2016, Mr Loi has direct shareholdings of 28,300,000 ordinary shares of RM0.15 each in the Company. He attended all the four (4) Board of Directors’ Meetings of the Company held during the financial year ended 31 December 2015.